Haberler

ZEYTİN HASATI YAPAN ÇİFTÇİLERE, BAŞKAN SÜRPRİZ YAPTI.

24 Kasım 2017 Cuma

Demirci'de zeytin hasatı yapan vatandaşları tarlada ziyaret eden Başkan Selçuk, zeytin topladı, çiftçilerle sohbet etti.

Demirci'de son yıllarda üretimi giderek artan zeytin İlçe ekonomisine büyük katkı sunuyor. Demirci'de yaklaşık 15 yıl önce dağıtılarak arazilere dikilen zeytin fidanları bugün meyvesini verirken, birçok tarım arazisindeki zeytinler firmalar tarafından alınıyor. Zeytin hasadı için çevre mahallelerden bayanlar günlük 50 Lira yevmiye ile zeytin toplayarak aile bütçelerine katkıda bulunuyorlar.

Ziraat Odası Başkanlığından alınan bilgiye göre, Demirci merkez ve mahallelerinde ziraat odasına kayıtlı üretim veren 1 Milyon 500 Bin zeytin ağacı olduğu belirtildi. Bu durumda 1 dönümde 25 zeytin ağacı yer alırken,  şu anda genç olan 1 ağaçtan ortalama 6 kilogram zeytin alınıyor.

Belediye Başkanı Selami Selçuk'ta Çataloluk ve Hırkalı mahallelerini ziyaret ederek tarlada zeytin hasadı yapan vatandaşlarla buluştu. Başkan Selçuk, hasad yapanlar ile birlikte zeytin toplama tarağını alarak zeytin topladı.

DEMİRCİ TARIMIN BAŞKENTİ OLACAK

Başkan Selami Selçuk " Çiftçimiz zeytin mahsulü hasatında. Zeytin de bereketli bir yıl yaşıyoruz. Bugün Çataloluk ve Hırkalı mahallelerimizde herkes tarlasında zeytin topluyor. Bunun yanı sıra zeytin hasadında çalışmak üzere çevre mahallelerden  birçok bayanımız ve gençlerimiz de burada çalışarak para kazanıyorlar. Eski İlçe Başkanlarımız ile birlikte zeytin tarlasında mutlulukla hasat yapan çiftçimizle buluştuk. Yaklaşık 15 - 20 yıl önce çiftçimize dağıtılan zeytin fidanları bugün ekonomik olarak geriye döndüğünü görüyoruz. Biz ilçemizin problemleri için daima yapıcı olduk, çözüm ürettik. İşçilerimiz daha önce zeytin toplamaya Akhisar'a ve sezonluk çalışmaya gidiyorlardı. Bugün ise artık önce yıllarda yapılan tarım yatırımlarının iş gücü ve ekonomik açıdan her bir bayanımıza ve gencimize katkı sunuyor. Zeytin artık Demircimizde bir sektör oldu. Demircimizde yaklaşık Bin kişi zeytin hasatından ekmek parası kazanıyor.Biz karanlığa küfretmeyeceğiz, problemlerin çözümü için mücadele edeceğiz. Demirci tarımın başkenti olacak ama bu Bin tane zeytin fidanı dağıtmak ile olmuyor. Yıllar önce milyonlarca zeytin fidanı çiftçimize dağıtılarak bugün üreticimiz zeytinden gelir elde etmekte. İlçemizde Zeytinin yanı sıra Hünnap, Kiraz ve Badem'de üretim kapasitesini giderek arttırmaya devam ediyor" dedi

Başkan Selami Selçuk daha sonra tarlada zeytin hasatı yapan bayanlara eşarp ve erkeklere de tişört hediye ederek, kolaylıklar diledi. 

2575

Yorum Ekle


Tüm Haberler

DEMİRCİ BELEDİYESİ HİSAR KAPLICALARI TERMAL TESİS VE APART OTELLERİ

Demirci Belediyesi Termal Tesislerinde Kısmi zamanlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanımız ve daimi sağlık personelimiz bulunmaktadır.

DETAYLI BİLGİ