Bugün: 09.02.2016 SALI  Saat: 01:00  

Radyo Demirci

ANKARADA'Kİ DİYANET CAMİNİN HALILARIDA DEMİRCİ'DEN
26.04.2013 10:00:00

Arkadaşına gönder Yazdır    

 

     Eskişehir yolu Bilkent kavşağında bulunan Diyanet İşleri Başkanlığının yanında yapılan Ahmet Hamdi Akseki Camii ibadete açıldı. Demirci’de yer alan yün halı firmaları yaptıkları güzel işler ile isimlerini Demirci’nin adını duyurmaya devam ediyor. Ahmet Hamdi Akseki camiine döşenen yün halılar da Demirci’den temin edildi. Alınan bilgiye göre Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğince (TOBB) döşetilen halı Demirci’deki Sultan Halı tarafından döşendi. 
 
Ahmet Hamdi Akseki Cami
 
Eskişehir yolu Bilkent kavşağında, Diyanet İşleri Başkanlığının yanında yer alan,  Prof. Dr. Ali Bardakoğlu tarafından 19 Kasım 2008 tarihinde temeli atılan ve yapımı yaklaşık 4.5 yıl süren Ahmet Hamdi Akseki Cami, sadeliği ile dikkat çekerken geleneksel sanatları içinde barındıran detay zenginliği dikkatleri çekiyor. Cami külliyesi 80 bin metrekare kapalı alan içerisinde 20 bin 618 metrekare avlu, 11 bin 87 metrekare peyzaj alanına sahip. Kapalı alanda 6 bin kişinin aynı anda ibadet edebileceği camide cenaze namazlarında ise 30 bin kişi namaz kılabilecek.
Neoklasik tarzda tasarlanmış,  süsleme unsuru olarak Anadolu Selçuklu deseni esas alnımış cami, dört fil ayağı üzerine oturan 33 metre çapındaki akustik özellikli malzemenin kullanıldığı kubbesiyle de Türkiye’deki en büyük kubbelerden birine sahip. Kubbede kullanılan çarkıfelek kollarında yedi farklı kalemin bir arada kullanılması ve mihrap kuşak yazısının şebeke şeklinde yazılarak ışıkla okunması hat sanatında ilk kez kullanılmıştır. 66 metre yüksekliğinde sekiz kollu dört adet minaresi olan caminin alt katlarında sosyal ve kültürel alanlar, el sanatları kursları, sohbet mekanları, kitap okuma ve hat sanatlarının sergilendiği özel mekanlarda bulunuyor.
40 hadisin ve 10 adet ayetin Hattat Hüseyin Kutlu’nun hat yazısıyla bezendiği camide ilk kez kabartma çini kullanılırken, minber kapısı ve kürsünün alın kısmı sedef kakmalarla süslenmiş.
 
Ahmet Hamdi Akseki kimdir?
 
Türkiye Cumhuriyetinin üçüncü Diyanet İşleri Başkanı olan, yazdığı değerli eserleri ve yaptığı hizmetleri ile yüzyılımızın İslâm alimleri arasında önemli bir yeri olan Ahmet Hamdi Akseki, Antalya ili Akseki İlçesi Güzelsu Beldesinde doğdu. Küçük yaşta Kur'an-ı Kerim öğrenmeye, 7 yaşında da camide mukabele okumaya başladı. Önce babası Mahmut Efendi'den sonra da Mecidiye Medresesinde Müderris Abdurrahman Efendi'den okudu. Karamanlı Süleyman Efendi'nin medresesinde tahsiline devam etti. Daha sonra İstanbul'a geldi ve Dersiâm Bayındırlı Muhammed Şükrü Efendi'den icazet aldı. Medresetü'l Mütehassisin'de 3 sene okudu, doktora imtihanını vererek birincilikle mezun oldu. Henüz 32 yaşında iken 3 fakülteyi tamamladı.
 
1924 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Müşavere Heyeti Âzâlığına getirildi. 1939 yılında Diyanet İşleri Başkan Yardımcılığına tayin oldu. Ahmet Hamdi Akseki, M. Şerafeddin Yaltkaya'nın vefatından sonra Diyanet İşleri Başkanı oldu. 9 Ocak 1951 tarihinde görevi başındayken vefat eden Ahmet Hamdi Akseki, Arapça, Farsça ve İngilizce bilmekteydi.
 

 

 


Haber Okunma Sayısı :1576

 

Anasayfaya git