Bugün: 16.04.2014 ÇARŞAMBA  Saat: 22:10  
SAĞLIK MESLEK LİSESİ HEMŞİRELİK BÖLÜMÜ KAPANIYOR MU?
24.10.2011 12:00:00

Arkadaşına gönder Yazdır    

     1990 yılında Demirci de Eğitim ve Öğretime başlayan Demirci Sağlık Meslek Lisesi gençlerin kısa yoldan meslek edinerek ekmek sahibi olmaları sebebi ile her geçen yıl güncelliğini arttırıyor.
     İlköğretimden sonra öğrencilerin tercihlerinin bu okula yönelmesinden dolayı yerleşme puanları da gittikçe yükseliyor. Şu anda Demirci Sağlık Meslek Lisesinde Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Sekreterliği bölümleri mevcuttur. Bu bölümlerimize her yıl 24 kişilik kontenjanlarla öğrenci alınmaktadır. Okulumuzda 190 öğrenci eğitim ve öğretime devam ederken 6283 sayılı Hemşirelik Kanununun geçici 2. maddesi de öğrencileri kara kara düşündürüyor.
     2007 geçici 2.maddesinde yer alan 5 yıllık süre işle sınırlandırılmış olması velilerde büyük üzüntüye sebep oldu. Demirci gibi hemşirelik bölümü bulunan tüm okullarda bu kaygıyı taşırken velilerin gözü T.B.M.M’ ne çevrildi. T.B.M.M’ den kanunun bu geçici maddesinde belirtilen sürenin uzatılması talep ediliyor. Şayet kanunda böyle bir düzenleme yapılmaz ise  ( 2012–2013 ) eğitim ve öğretim yılında Sağlık Meslek Liseleri ve Hemşirelik Bölümlerine öğrenci kontenjanlarının açılamayacağı bildirildi.

HEMŞİRELİK KANUNU

 

Kanun Numarası : 6283

Resmi Gazete: 2.3.1954 - 8647

     Geçici Madde 2 - (Ek: 25/4/2007-5634/7 md.) Bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce hemşirelik ve hemşireliğe eşdeğer sağlık memurluğu programlarından mezun olanlar ile halen bu programlarda kayıtlı bulunan öğrencilerin kazanılmış hakları saklıdır.

Hemşirelik eğitimine eşdeğer sağlık memurluğu programlarından mezun olanlar hemşire olarak çalışırlar.

Hemşirelik eğitimine eşdeğer sağlık memurluğu programının adı, bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren hemşirelik programı olarak değiştirilir ve programlar birleştirilir.

Bir defaya mahsus olmak üzere, ebelik diplomasına sahip olduğu halde bu Kanunun yayımı tarihinde en az üç yıldan beri yataklı tedavi kurumlarında fiilen hemşirelik görevi yaptığını resmi belge ile belgelendiren ve bu Kanunun yürürlüğe girdiği tarihten itibaren üç ay içerisinde talepte bulunanlar hemşirelik yetkisiyle görevlerine devam ederler.

Üniversitelerin hemşirelik programlarında ülke ihtiyacını karşılayacak yeterli kontenjan oluşturulmak üzere 5 yıl süre ile sağlık meslek liselerinin hemşirelik ve hemşireliğe eşdeğer sağlık memurluğu programlarına öğrenci alınmasına devam olunur ve bu programlardan mezun olanlara hemşire unvanı verilir.
 


Haber Okunma Sayısı :6690

 

Anasayfaya git