Haberler

DEMİRCİ'DE 2 BARAJIMIZ DAHA HİZMETE AÇILDI

14 Ocak 2022 Cuma

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, Demirci'yi ziyaretinde Güveli ve Kuzuköy barajlarını hizmete açarken, muhtarlar ve stk'lar ile de toplantı gerçekleştirdi.

Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli, AK Parti MKYK Üyesi - Manisa Milletvekili Murat Baybatur, AK Parti Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, AK Parti Manisa İl Başkanı Salih Hızlı, MHP Manisa İl Başkanı Murat Öner, Kılavuzlar mahallesinde Demirci Kaymakamı Adem Kaya, Belediye Başkanımız Selami Selçuk, AK Parti İlçe Başkanı Mehmet Acar, MHP İlçe Başkanı Ümit Kanyılmaz, İlçe protokolü ve vatandaşlar tarafından Kılavuzlar mahallesinde karşılandı.

Ayvaalan ve Kılavuzlar Sulama barajlarınına ardından Tarım ve Orman Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli'nin katılımıyla Güveli ve Kuzuköy barajlarımızda hizmete açıldı. 

Açılan Kuzuköy ve Güveli Barajlarının ardından ilçemizde çiftçimizin hizmetinde olan baraj sayısı 4'e yükseldi. 

Bakan Pakdemirli kendisini karşılayan vatandaşlarla selamlaştı daha sonra programın yapılacağı alana geçti.

Töreninin açılış konuşmasını yapan Belediye Başkanı Selami Selçuk, Türkiye'de sulu tarım bu topraklarda başladı. Rahmetli Menderes Demir Köprü Barajını açtıktan sonra tutuklandı ve yargılandı. O gün başlayan suyun toprakla buluşma hamlesi bugün 3 barajımız ikle karşımıza çıkıyor. Bu yatırımları gerçekleştiren Tarım ve Bakanımız Dr. Bekir Pakdemirli 'ye, Milletvekillerimize ve bürokratlarımıza teşekkür ediyorum. Demirci milli mücadele topraklarıdır. Demircili vatanseverdir, memleket severdir. Bugünde devletimiz baraj ve yatırımlarla memleketimizin kalkınmasını sağlıyor. Yapılan bu göletlerle çiftçimiz ülke ekonomisine katkı sağlıyor. İhale aşamasında olan ve inşaatı yarım kalan barajlarımızda var. Bunlar içinde desteklerinizi bekliyoruz" dedi.

Törende D.S.İ. Bölge Müdürü Kaya Yıldız ve Manisa Valisi Yaşar Karadeniz'de konuşma yaptılar.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli yaptığı konuşmada " Tabi tarımsal üretimdeki artışların arkasında sulama yatırımlarına verdiğimiz önem var. Bildiğiniz üzere Su; bu yüzyılın en değerli ve en stratejik kaynağı. Su olmadan yaşam da yok, üretim de yok. Su yoksa toprak bile bize küsüyor. Vatanımızın bereketli toprakları suyla buluşunca yeşeriyor, çiftçimizin yüzü gülüyor. Bizler, Tarım ve Orman Bakanlığı olarak bir damla suyumuzu bile ziyan etmeden, suyun gücünü milletimizle, Manisalı hemşerilerimizle buluşturmaya devam ediyoruz.  Son 19 yılda Manisa’ya su alanında toplam 2,7 Milyar Liralık yatırım yaptık. 27 baraj, 11 gölet, 8 yeraltı depolaması, 1 içme suyu tesisi, 1 hidroelektrik enerji santrali, 43 sulama tesisi, 75 taşkın koruma tesisi olmak üzere toplam 165 su yatırımını Manisa’mıza kazandırdık. Bakan olduktan sonra Manisa’ya, baba ocağına ayrı bir önem verdim. Benim en fazla ziyaret ettiğim, yatırımlarını birebir takip ettiğim bir şehir Manisa. Son 3,5 yılda Manisa’ya su alanında 1 Milyar Liranın üzerinde yatırım yaptık. 16 baraj, 16 sulama tesisi, 7 taşkın koruma tesisi, 8 yeraltı depolaması ve 1 hidroelektrik enerji santralini bu dönemde hizmete aldık.104 bin dekardan fazla alanı sulamaya açtık. Sulamaya açılan bu alanlar sayesinde zirai gelirde 225 Milyon Lira artış sağladık" dedi.

DEMİRCİ SULAMA YATIRIMLARI

Bakan Pakdemirli,Tabi bu yatırımlardan Demirci ilçemiz de nasibini aldı. Son 19 yılda Demirci’de su alanında ciddi yatırımlara imza attık, tarımdan içme suyuna kadar onlarca tesisi halkımızın hizmetine sunduk. Demirci ilçemizde 6 barajı tamamlandık.Böylece toplamda su depolama hacmimiz 4,9 milyon metreküpe ulaştı. Alaağaç, Boyacık ve Hüdük Barajlarımızın inşaat, Çanakçı, Kuzeyir, Mahmutlar ve Yaşiloba Barajlarımızın ise proje çalışmaları devam etmektedir. Bu projelerin yaklaşık maliyeti 300 Milyon TL olup, bu tesisler Manisa’mızın bereketine bereket katacak modern sulamanın alt yapısını oluşturacaktır" dedi.

GÜVELİ VE KUZUKÖY BARAJLARI

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Pakdemirli " Değerli Demircili Hemşerilerim! Bugün de Demirci’de toplam maliyeti 74 Milyon Lirayı bulan iki barajımızı hizmete alıyoruz. Bunlardan birincisi Kuzuköy Barajı.38 Milyon Liraya mal olan Kuzuköy Barajı temelden 39 metre yüksekliğe ve 873 bin metreküp su depolamasına sahip.19.01.2022 tarihinde sulamanın ihalesini gerçekleştireceğiz. İnşallah en kısa sürede bu inşaatları tamamlayarak 1.500 dekar tarım arazisini modern sistemlerle sulamaya kavuşturmuş olacağız. Demirci’de su alanında hizmete alacağımız ikinci yatırımımız Güveli Barajı. Temelden 31 metre yüksekliğe ve 690 bin metreküp su tutma kapasitesine sahip Güveli Barajımız da su depolanıyor. 36 Milyon Lira maliyetli bu barajın yanında, sulama yatırımlarımız da devam ediyor. Bu yatırımlar bittiğinde Güveli Barajı ile Bin dekar tarımsal araziyi sulamaya açacağız. Devam eden baraj ve göletlerimiz de tamamlandığında toprakların bereketi artacak, verimlilik yükselecek, özellikle son yıllarda meyvecilikte gerçekleşen atılım, daha da yukarı seviyelere ulaşacaktır. Kısacası Demirci tarım ve hayvancılıkla bir üst sınıfa çıkacak" dedi.

Konuşmaların ardından Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, Manisa Valisi Yaşar Karadeniz, AK Parti MKYK Üyesi Manisa Milletvekili Murat Baybatur, Manisa Milletvekili Semra Kaplan Kıvırcık, İl ve İlçe Protokolü Güveli ve Kuzuköy sulama barajlarını hizmete açtı.

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, daha sonra Demirci Kaymakamlığını ziyaret etti.

Gençlik Merkezi konferans salonuna da geçen Bakan Pakdemirli burada Muhtarlar ve STK'lar ile bir toplantı gerçekleştirdi.

1031

Tüm Haberler

DEMİRCİ BELEDİYESİ HİSAR KAPLICALARI TERMAL TESİS VE APART OTELLERİ

Demirci Belediyesi Termal Tesislerinde Kısmi zamanlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanımız ve daimi sağlık personelimiz bulunmaktadır.

DETAYLI BİLGİ