Haberler

KESTANE YURDUNDA HASAT BAŞLADI,REKOLTE ARTIYOR

12 Ekim 2018 Cuma

Kestane yetiştiriciliğinde Türkiye'nin önemli üretim merkezlerinden olan Demirci'de kestane üretiminde rekolte 1000 ton bekleniyor.

Demirci'de kestanenin ana merkezi olan  ve kestane yurdu olarak bilinen Çanakçı mahallesinde çiftçiler sabahın erken saatlerinde tarlalarına giderek sırıklarla ağaçtan kestane silkiyorlar. Bayanlarda ağaçtan kozalağı ile düşen kestaneleri toplayarak çuvallıyor.

Eve götürülen kestaneler çuvallar ile açılan kuyulara atılarak, üzerine eğrelti otu seriliyor. Yaklaşık 2 ay bekletilen ve ıslatılan kestaneler haşlandıktan sonra satışa sunuluyor.

Çanakçı Mahalle Muhtarı Halil Sevim " Çanakçı kestane yurdunda kestane hasadımız başladı. Hasadımız 15 gün devam ediyor. Ağaçlardan sırıklarla silkeriz. Bayanlarımız yere düşen kestaneleri kozalakları ile birlikte toplayarak traktöre yükleriz. Sonrasında herkes evine götürüp kestaneleri kuyulara atarız. Kuyularda yaklaşık 1-2 sulayıp haşlarız. Sonrasında da Bursa'dan gelen tüccarlara satıyoruz. Bu yıl birinci boy 25 Lira, ikinci boy 20 olarak satılmakta. Kestanemiz geçen yıllara oranla daha şişkin ve kalitelidir. Bunun sebebi yağmurların bol olması. Çanakçı mahallesi olarak bu yıl 250 Ton'un üzerinde kestane rekoltesi bekliyoruz. Geçen yıllara oranlara İlçe Tarım Müdürlüğünün destekleri ile kestane hastalığı bu yıl yok. Bir kestane fidanı dikildikten 5 yıl sonra aşı yapılıyor, sonrasındaki 2 yılda da ürün vermeye başlıyor" dedi.

Çiftçi Vesile Erol " 20 yıllık kestane üreticisiyim. Kestane ağaçlarımız Dededen, Babaya, Babadan çocuklara yani bizlere kalıyor. Bizde bu mirası yaşatmak için her yıl gelip ağaçlarımızın hem bakımını hemde hasadını yapıyoruz. Kestane toplamak zor ve zahmetli bir iş. Kestanelerimizi evimize götürüp kuyuya döküp eğrelti otu ile örterek ıslatıyoruz.  Buradan Bursa'ya kestane şekerlemesi yapılması üzere gönderiyoruz "dedi.

1218

Yorum Ekle


Tüm Haberler

DEMİRCİ BELEDİYESİ HİSAR KAPLICALARI TERMAL TESİS VE APART OTELLERİ

Demirci Belediyesi Termal Tesislerinde Kısmi zamanlı Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon uzmanımız ve daimi sağlık personelimiz bulunmaktadır.

DETAYLI BİLGİ